Glajus – tai ne tik grožis akims ir malonumas gomuriui, bet ir pagrindinė kalėdinių skanumynų statybinė medžiaga. Tinkamai pagamintu glajumi sulipdytas imbierinis namelis stovės visus metus, o spalvotu glajumi dekoruoti sausainiai gali ne vienas Kalėdas tarnauti kaip originali namų puošmena.
Cukraus miltelių glajus su kiaušinio baltymu
Svarbiausia, kad glajus būtų tirštas. Jei atrodys, kad jis per skystas, įmaišykite dar cukraus miltelių. Ar glajaus tirštumas tinkamas, patikrinkite jo lašelį uždėję ant šalto paviršiaus (šaukšto, lėkštės, kepimo popieriaus). Jei lašas išlaiko formą, neišskysta ir pradeda džiūti, galite drąsiai dekoruoti sausainius, statyti namelius. Grybukams pasiruoškite daugiau glajaus, kad juos galėtumėte toje saldžioje masėje mirkyti, o ne ja tepti.
Gaminame:
Atskirkite kiaušinio trynį nuo baltymo. Baltymą elektriniu plaktuvu išplakite su citrinų sultimis iki baltų putų. Tada suberkite „Dansukker“ cukraus miltelius ir paplakite dar kelias minutes, kol masė pradės tirštėti ir blizgėti. Žinoma, galima baltymą su citrinų sultimis išplakti ir šluotele, tuomet cukraus miltelius berkite nedidelėmis dalimis, nuolat pamaišydami, o ne visus iš karto.
Pasiruoštą glajų galite pernakt laikyti šaldytuve supiltą į konditerinį maišelį ar dubenyje apvynioję maistine plėvele, kad būtų išvengta kontakto su oru.
Cukraus miltelių glajus su citrinų sultimis
Šis glajus tinkamas greitai sunaudoti, tad gaminkite jį, jei žinote, kad sausainius neilgai trukus suvalgysite, o ne jais ką nors puošite (ilgainiui šis glajus su citrinų sultimis gali pradėti trupėti ir atsiskirti nuo sausainio). Tikslus cukraus miltelių kiekis nenurodytas, nes viskas priklauso nuo citrinų sulčių kiekio. Svarbiausia tekstūra ir kad masė nebūtų per skysta – glajus turi būti tirštas ir patogus piešti, nenubėgantis.
Gaminame:
Išspaudžiame pusės citrinos sultis – jei pateko sėklyčių ar minkštimo, perkošiame, kad liktų tik skaidrios sultys. Į sultis suberiame cukraus miltelius ir gerai maišome šluotele. „Dansukker“ cukraus miltelių beriame tiek, kad glaistas taptų pakankamai tirštas ir klampus. Sukrečiame į mažą konditerinį maišelį (jei liko glaisto, laikome jį sandariai uždarytą šaldytuve).
Šokoladinis glajus
Šis glajus intensyvaus skonio ir kvapo, tad labai patiks šokolado mėgėjams. Jame galite mirkyti meduolius, šokoladinius ar vanilinius sausainius, juo dekoruokite imbierinius sausainius.
Gaminame:
Dubenyje sumaišome „Dansukker“ cukraus miltelius, kakavą, vanilinį cukrų, pilame karštą vandenį ir maišome, kol gausime glotnios konsistencijos masę. Šis glajus taip pat turi būti tirštas, kad lengvai užteptumėte jo ant sausainio.
Jei planuojate ne piešti glajumi, o jame mirkyti visą sausainį, papildomai įdėkite sviesto ar kokosų aliejaus, vėsdamas jis sukietės.
Štai ką svarbiausia žinoti apie glajų:
- Glajaus pagrindas yra kokybiški cukraus milteliai. Aš ir „Beatos virtuvės“ moterys jau ne vienus metus naudojame „Dansukker“ cukraus miltelius. Jie gaminami pagal modernią technologiją, tad kad ir kiek ilgai laikysite spintelėje, jie išliks smulkūs ir nesukibs į gumuliukus, o tai svarbiausia gaminant glajų.
- Tikri meduolių marginimo gerbėjai ir imbierinių namelių statytojai neturėtų bijoti kiaušinio baltymo, nes tik jis glajų pavers ilgaamže ir tvirta tvirtinimo medžiaga.
- Citrinų sultys yra puiki alternatyva vengiantiesiems kiaušinių, tiesa, ne tokia ilgaamžė.
- Glajų galite pasigaminti įvairiausių spalvų. Tam naudokite natūralias, iš ryškiaspalvių uogų ar daržovių išgaunamas spalvas arba pirktinius valgomuosius dažus. Natūralios sultys šiek tiek paskystins glajų, todėl berkite papildomai cukraus miltelių, kol masė taps tiršta. Pirktiniai valgomieji dažai yra labai koncentruoti, todėl jų reikės nedaug.
Beje, Dansukker cukraus milteliai nuo šiol štai tokioje naujoje pakuotėje.