Mazurka yra tradicinis lenkiškas Velykų pyragas. Man, tiesą sakant, apie jį papasakojo ir pirmą kartą juo pavaišino draugė Ieva, turinti lenkiškų šaknų. Mazurkos variacijų yra nesuskaičiuojama gausybė, tai iš tiesų nacionalinis Lenkijos saldumynas. Aš pati labai pamėgau mazurką – ji šventiška ir ilgai išlieka šviežia. Esmė paprasta: sviestinis padas, ant jo daugybė džiovintų vaisių ir riešutų, viskas apkepta su saldžia migdoline mase. Ar gali kam nors toks pyragas nepatikti?
Lenkiškas pyragas Mazurka
Pagrindui reikės:
Vaisių ir riešutų sluoksniui:
Morenginiam sluoksniui:
Gaminimas
Pirmiausia pasiruošiame tešlą. Miltus persijojame kartu su druska.
Atšaldytą sviestą vis pabaksnodami į miltus sutarkuojame burokine tarka. Tada peiliu ar pirštais dar patrupiname, kad neliktų stambių sviesto gabalų, tik trupiniai.
Cukrų sumaišome su tryniais ir šaukštu vandens, tada supilame į tešlą ir suspaudžiame viską į vieną gabalą, kad masė sukibtų. Jei tešla bus dar labai sausa, įpilame vieną ar du arbatinius šaukštelius vandens, bet vandenį pilame po truputį, kad nepadaugintume ir tešla nepasidarytų per šlapia. Stenkitės tešlą kuo mažiau maigyti ir jokiu būdu neminkykite – nuo to priklauso tešlos lengvumas ir trapumas.
Ant maistinės plėvelės padedame visą tešlos gabalą ir iš jo suformuojame stačiakampį. Įkišame į šaldytuvą ir paliekame atvėsti apie 30 minučių.
Vaisius ir riešutus supjaustome gana stambiais gabaliukais (atsargiai, nepadarykite košės, turėtų matytis vaisiai). Tada suberiame migdolų drožles ar riekeles ir viską sumaišome.
Užtarkuojame citrinų žievelių (tik geltonąją dalį, nes baltoji – karti) ir išspaudžiame vienos citrinos sultis. Masė turi būti gana rūgšti (jei jūsų citrina buvo maža, galite išspausti ir dalį kitos citrinos sulčių).
Imamės trapios tešlos. Stačiakampę bent 20 x 30 cm dydžio skardą (gali būti ir kitokių matmenų, svarbu, kad pyragas būtų gana plonas) išklojame kepimo popieriumi.
Išimame iš šaldytuvo tešlą, leidžiame jai truputį sušilti ir suminkštėti. Tuomet kočiodami atsargiai paploniname ją iki maždaug 1 cm storio stačiakampio lakšto, atkartojančio skardos formą. Užlenkiame tešlos kraštelius (iki 0,5 cm pločio) ir suformuojame aukštesnį pakilimą, kuris neleis nubėgti vaisiams ir morengui. Pyrago dugną lengvai pabadome šakute.
Įkaitiname orkaitę – temperatūra 180 oC. Pašauname paruoštą tešlos lakštą, kepame apie 15 minučių, kol jis pradės džiūti ir po truputį ruduoti. Kai apkeps, išimame.
Ant tešlos paskleidžiame džiovintų riešutų ir vaisių sluoksnį; jis turi būti ne storesnis kaip 2 cm.
Pasiruošime viršutinį morenginį sluoksnį. Kiaušinių baltymus ir visą kiaušinį plakame elektriniu plakikliu iki jie suputos, tada supilame cukrų ir dar paplakame, kad putos taptų tankesnės ir šiek tiek sutvirtėtų. Kadangi dėjome ne tik baltymus, bet ir vieną trynį, putos nebus tokios standžios, kaip plakant tik baltymus. Dabar suberiame maltus migdolus ir išmaišome.
Gautą masę užpilame ant džiovintų vaisių ir pašauname orkaitę. Kaitrą sumažiname iki 170 oC ir kepame apie 30 minučių, kol kiaušinių ir migdolų sluoksnis sutvirtės.
Nurodytas produktų kiekis skirtas vienai 20 x 30 cm skardai (pyragas turi būti plonas).