Tai kokia mūsų nacionalinė prieskoninė žolė??? Na tai aišku, nereikia čia net diskutuoti – KRAPAS! Ponas krapas. Ir kada, jei ne dabar, laikas jį rauti ir džiaugtis, nes jau užaugo jo tikrai daug ir dar daugiau. Negali turėti visko, bet gali turėti daug, sako mano mėgstama gyvenimo taisyklė ir tikrai dabar pats laikas pasidžiaugti tuo vasaros DAUG ir KRAPAIS.
Visada labai gerai kūrybiškumą skatina, kas? Tai aišku, kad ribos. Todėl pagalvojau sau, kad jei iš viso to grožio man reikėtų išsirinkti vieną esminį receptą, kuris paskui gali pasitarnauti beveik visur, tai, nors ir labai myliu braškių uogienę ir varškės blynus, mano birželio apdovanojimas esminis atitenka… Ilgai galvojau ir jeigų reiktų išsirinkti VIENĄ tik VIENĄ visai vasarai receptą, tai būtų (DRUMROLLL t.y. būgnai skamba)… KRAPESTAS!
Kas kas?? Krapestas! Juokavom, kad mano „Namų virtuvės hitai” galėtų vadintis tiesiog KRAPESTO knyga, nes ten krapestas naudojamas ne vieną kartą ir ne du. Ir kadangi knygą fotografavome vasarą, tai ir nuotaikos vasarinės. Aš jau net pastabų iš savo nuostabiosios merginų komandos gavau, AR nebaigsi BEATA? Kiek galima su tuo krapestu??
Lietuvoje krapai auga net neprašyti, tai tikrai LABAI rekomenduoju išbandyti šį esminį vasaros receptą. Savaitgalį buvau prie jūros ir mano sesė atsivežė stiklainį krapesto. Džiaugiuosi, kad bent jau šeimos narius užkrėčiau krapesto virusu…bet norėčiau visą Lietuvą, nes krapestas tinka visur – ir prie bulvinių blynų, ir į kopūstų salotas, ir prie legendos – pomidorų su grietine. Tikrai, jis yra tikras karalius. Aš gaminau voveraites su žiediniais kopūstais ir šaukštas krapesto buvo tiesiog kaip tobulas patiekalo užbaigimas ir papuošimas.
Tai dėmesio, dabar istorija, kaip jis atėjo į mano gyvenimą: puikiai, turbūt, atsimenate – daug metų leidome kulinarijos žurnalą ir būtent ten buvo aprašyta žurnalo vadovės ir leidėjos Lauros draugų šeima iš Panevėžio – Indrė ir Mindaugas. Jie pasidalino receptu, nes vieną dieną tiesiog pamatė, kad pas juos už lango – krapų laukas (o pas ką ne krapų laukas už lango dabar??? Ha ha ha…) Tai tiesiog pasiėmėm principus iš pesto ir pirmyn! Taip gimė krapestas.
Tai jei paprastai, krapestas – tai tiesiog su riešutais, sūriu ir alyvuogių aliejumi sutrinti krapai. Dar, aišku, ten druska ir česnakai. Ir variacijų gali būti įvairiausių, svarbiausia čia yra krapai! Dabar dėl riešutų – galima anakardžius naudoti, kaip parašyta recepte knygoje, bet aš esu dariusi su saulėgrąžomis, moliūgų sėklomis, kanapių baltymais. Taigi, tikrai mielieji, darykite taip, kaip jūsų širdis ir aruodai sako. Jei nenorite sūrio – nedėkite, jei turite itališko – prašom, jei lietuviško – tikrai, sėkmės.
O kai jau turėsite tą indelį krapesto… Receptas su juo štai čia, naujai sudėtas. Arba dar galėsite:
- gaminti krapesto grietinę – sumaišote su grietine ir prašom, prie bulvinių blynų ar koldūnų.
- Gal pasigaminsite cukinijų blynus, tai tikrai ten labai puikiai tiks.
- O gal tiesiog užtepėlę?? Pvz., kad ir pačią paprasčiausią pupelių ar avinžirių, ar avokadų. Bam, įdedat krapesto ir tobula…
- O sriuba??? Šviežių kopūstų sriuba??? Pamatysite, kaip ji jums naujai uždainuos!
- O balandėliai?? Tikrai, jie apsidžiaugs pagardinti krapesto…
- Ir visi salotų padažai su krapesto, pamatysite, kaip seksis.
- Ir pomidorai labai myli krapesto ar tiesiog keptas kiaušinis su šaukšteliu šio pagardo.
- Skanus labai užteptas ant duonos, dar sumaišytas su avokadu.
Tai va, dėl to milijono galimybių jį skaniai valgyti, aš KRAPESTĄ išsirinkau kaip esminį birželio receptą. Tikrai gaminsiu ir vešiuos su draugais į jonines, ir dėsiu visur, gal tik ant ledų ne, ha ha ha ha ha… Tai gražaus ir tyro jums vasaros grožio su krapų karūna, jei žolynų nerasite, pinkite joninių vainiką iš krapų – o paskui jau ir krapesto pasigaminkite:))
KRAPESTO receptas ir dar ne vienas receptas su krapesto yra mano nuostabioje knygoje „NAMŲ VIRTUVĖS HITAI”. Ir dabar pristatymas nemokamas visoje lietuvoje. Su kodu „GERA VASARA MAN”.