Šįkart apie gana paprastą dalyką – skanesnę kavą. Tiksliau, apie skanesnę kavą namuose. O jei dar tiksliau, apie tai, kad tą kavą, kurią kasdien geriate namuose, gertumėte maloniau. Nereikės nei sudėtingų, nei modernių, nei brangių įrankių ar brangesnės kavos. Tiesa, tai irgi padėtų, bet šis rašinys įkvėptas labai kasdieniškų susitikimų ir pokalbių. Su draugais, namiškiais ir su tais kavos vertintojais, kuriuos tenka sutikti kavos degustacijose. Tikiu, kad keli patarimai padės jums nustebinti ir savo mylimą žmogų Valentino dienos ryte.

10979482_929785007040328_29952056_n

Jei tik pavyksta, visada klausiu sutiktų žmonių, kaip jie ruošia kavą. Išgirsti atsakymai sufleruoja tokias išvadas – dauguma tiesiog tradiciškai užpila puodelio turinį vandeniu arba ruošia kavą moka kavinuke. Ir tik vienetai mini kokį nors kitą būdą. Nelyginsiu, kas geriau. Pabandysiu duoti keletą nesudėtingų patarimų, kaip geriau ruošti kavą šiais labiausiai įprastais veiksmais.

Taigi, jei kavą plikote puodelyje, pradėkite nuo reikiamo kavos ir vandens santykio. Kalbant skaičiais – Jūs gersite “kavą”, jei 1 litrui vandens naudosite 60 gramų vidutiniškai maltos kavos. Aišku, namuose tokį kiekį kavos retai kuris gamina, bet tai tik atskaitos taškas. Ir jei jūs naudojate didesnį puodelį (paprastai jis yra 200 ml talpos), tuomet dėkite tris mažus šaukštelius kavos. Be kaupo, bet pilnus. Tai bus apie 10–12 gramų kavos ir to pakaks, kad išlaikytumėte auksinį kavos ir vandens santykį.

10952874_929773290374833_5654576766581921121_o

Kitas labai svarbus momentas – neužpilti kavos verdančiu vandeniu. Jis kavą nupliko ir taip žūva nemaža dalis skonio. Kavai paruošti reikia apie 95 °C vandens, o vanduo toks taps, jei minutę, dvi ar net tris palauksite užvirus virduliui ir jam išsijungus. Užpylę kavą kuo tolygiau šiuo, jau neverdančiu vandeniu, luktelėkite, kol kava reikiamai išbrinks. Nemaišykite bent porą minučių. Per tą laiką kava ne tik atiduos reikiamas medžiagas, bet pravės iki 60–70 °C ir taip bus tinkamiausia skonio receptoriams. Jie „neužsidarys“ nuo karščio, o bus atviri kavos skoniui. Dabar jau galima išmaišyti ir gerti. Jei dar turite šiek tiek kantrybės, perpilkite kavą į kitą puodelį, palikdami nuosėdas. Mažiau nuosėdų, mažiau kofeino. Pats laikas sakyti „skanaus”.

1072371_929773213708174_2298423295460109325_o

Kaip minėjau, antrasis pagal populiarumą kavos ruošimo būdas – moka kavinukas. Dar kai kas jį vadina espresso kavinuku. Tai metalinė kavos ikona gimusi Italijoje. Ruošdami šiuo įrankiu, visų pirma įpilkite tiek vandens, kiek reikia. Iki kavinuko apačioje esančio ventilio. Idealu yra naudoti šiltą, net karštą vandenį. Vanduo iš anksto sušildys metalą, todėl mažiau bus juntamas jo skonis kavoje. Antra, įdėkite tiek kavos, kiek reikia. Pilną filtrą. Galite ir su kaupu, tik svarbiausia išlyginti filtre esančią kavą. Ji turi vienodai užpildyti kavinuko filtrą. Kavos nespauskite. Trečia, svarbu išjungti kavinuką laiku – tuomet, kai vanduo visiškai pereina per kavą ir pasigirsta pirmasis šnypštimas. Neleiskite, kad paruošta kava užvirtų viršutinėje kavinuko dalyje. Taip dings dalis kavos skonio. Supylę paruoštą kavą į puodelį dar luktelėkite minutę kitą, kol ji pravės. Įsipilkite šilto vandens, jei kava jums per stipri. Buon Appetito!
Dar apie tai, ką siūlyčiau atlikti iki to momento, kai jau pradedate ruošti kavą. Tikrai svarbu, kad kava būtų šviežiai skrudinta. Dar skaniau būtų, jei patys susimaltumėte kavos pupeles prieš ruošdami gėrimą. Įsigykite, kad ir patį paprasčiausią rankinį ar elektrinį kavos malūnėlį. Naują, ar dėvėtą. Taip užuosite šviežiai maltos kavos aromatą. Namai pakvips šokoladu, vanile, vaisiais, riešutais, gėlėmis, medumi. Visa tai slypi kavoje, tad kodėl tuo nepasimėgavus ar nepradžiuginus mylimąjį?

10954445_929773530374809_507723662_o

Ir dar – apie kavos malimą. Maltos kavos rupumas priklauso nuo to, kaip ar kokia priemone ją ruošite. Pavyzdžiui, jei, kaip ir daugelis, užsipilate kavą karštu vandeniu ar ruošiate ją moka kavinuke, reikės vidutiniškai maltos kavos. Trinant kavą tarp pirštų turėtų būti panašus jausmas, kaip trinant smulkiai maltą druską. Standartiškai mūsų kava malama būtent taip. Tačiau jei naudojate french press arba kitą filtrą kavai ruošti – reikėtų gerokai rupesnės kavos. O jei turite namuose rytietišką ibrik arba cezve vadinamą kavos ruošimo indą – reikės tarsi į miltus sumaltos kavos. Kavos rupumas atrodo smulkmena, tačiau tai irgi labai pagerintų kavos skonį.

Viskas. Jei ruošdami kavą atliksite bent vieną iš čia minimų veiksmų, tikrai mėgausitės gardžia kava. Tam kartais tereikia šiek tiek kantrybės. Pastangos atsiperka, o dar geriau, jei pastangos tampa tiesiog mažais maloniais ritualais.

Komentarai
  1. Ačiū už informaciją apie kavą. Būtent taip ir ruošiu kavą kaip pradžioje pataria Emanuelis, į puoduką trys šaukšteliai kavos ir užplikau, man taip paruošta kava pati skaniausia, beje, mėgstu nuosėdas palikti puoduke, nemėgstu kavos be nuosėdu, tokia man neskani.

Rašyti komentarą