Mielieji, pristatome jums Kalėdų Kepinį iš didžiosios raidės, tokį pilną nuostabaus aguonų įdaro, kad kai kam gali net klausimas kilti: ko čia daugiau – įdaro ar tešlos? Bet juk įdaro niekada nebūna per daug, ypač jei jis toks gardus kaip šis, kupinas riešutų ir razinų, subtiliai pasaldintas ir romo aromatu padabintas. Jei norėsite šia pyne pradžiuginti namiškius, teks pasiplanuoti laiko ir, neslėpsime, pasisukioti virtuvėje, tačiau pažadame, visas darbas atsipirks nuo pirmo kąsnio.
Kalėdinė aguonų pynė
Tešlai:
Įdarui:
Gaminimas
Gaminame įdarą:
Pradedame nuo aguonų įdaro: aguonas užpilame pienu ir paverdame apie pusvalandį. Nukeliame, uždengiame dangčiu ir paliekame kambario temperatūroje išbrinkti bent 4 valandas, o galima ir pernakt. Gerai išmirkytas aguonas perkošiame per tinklelį, kad būtų kuo sausesnės, ir elektriniu maisto smulkintuvu sutriname, kol taps pastos konsistencijos. Ten beriame „Dansukker“ ekologišką cukrų „Panevėžio plius“, supilame „Dansukker“ auksaspalvį sirupą, darkart viską išsukame, kad susimaišytų. Į aguonų masę beriame smulkintus riešutus, išlydytą sviestą, brinkintas razinas, žiupsnelį druskos, pilame šlakelį romo. Pačioje pabaigoje įmaišome vieną kiaušinį ir sausainių ar biskvito trupinius. Taip paruoštas įdaras, geriausia, kad atvėstų šaldytuve bent 4 valandas – tada bus lengviau formuoti kepinį.
Gaminame tešlą:
Nedideliame puodelyje sumaišome šiltą vandenį su šaukšteliu cukraus, mielėmis ir 20 g miltų. Paliekame apie 5 minutes suputoti.
Elektriniu plaktuvu vieną kiaušinį ir du trynius iki purių putų išplakame su „Dansukker“ ekologišku cukrumi „Panevėžio plius“, vanile ir trupučiu druskos. Supilame suputojusias mieles ir pusę kiekio miltų, darkart viską išmaišome. Galiausiai supilame lydytą sviestą, grietinę, beriame likusius miltus ir tešlos minkymo kabliu ar mediniu šaukštu užminkome elastingą blizgią tešlą. Elektriniu prietaisu darbuositės apie 7 minutes, rankomis – gerokai ilgiau. Tešlą dedame į dubenį, uždengiame maistine plėvele ir paliekame šiltoje vietoje kilti apie 1–1,5 valandos, kol padvigubės. Taip pat galima tešlą perdėti į šaldytuvą ir palikti kilti pernakt.
Formuojame ir kepame pynę:
Kepimo popieriumi išklojame pailgą bent 28 cm ilgio kekso formą. Pakilusią tešlą ant lengvai pamiltuoto stalviršio iškočiojame į didelį ir ploną (iki 5 mm storio) stačiakampį tešlos lakštą. Nuo tešlos likusius du kiaušinio baltymus išplakame iki standžių putų ir įmaišome į aguonas. Paruoštu įdaru tolygiai dengiame tešlą, palikdami poros centimetrų neuždengtą kraštelį lakšto viršuje ir apačioje. Pradėdami nuo krašto arčiau savęs suvyniojame tamprų vyniotinį. Jį perpjauname išilgai per pusę ir dvi gautas kasas susukame tarpusavyje, galus suspaudžiame. Greitu ir ryžtingu judesiu perkeliame visą ilgą pynę į skardą, uždengiame maistine plėvele ir paliekame dar apie 40 minučių antrąkart pakilti.
Įkaitiname orkaitę iki 180 ℃. Kiaušinį išplakame su šlakeliu vandens ir gautu plakiniu dosniai aptepame pakilusią pynę. Kepame apie 50–60 minučių, o jei viršus per greitai ruduoja, pridengiame folija. Ar kepinys tinkamai iškepęs, patikriname mediniu pagaliuku. Suvyniotas į plėvelę kepinys drėgnas ir gardus išliks bent 5 dienas.