Nors esu lietuvė, Anglija yra antroji mano tėvynė. Šioje šalyje daug išmokau, čia gimė mano vaikai, todėl natūralu, kad kai kurios angliškos tradicijos man tapo savos. Kalėdiniai pyragėliai, vadinami Mince Pies, Jungtinės Karalystės parduotuvėse pasirodo jau lapkričio viduryje. Karštas vynas ir šis gardėsis – tradicinis derinys.
Net jei nė karto nesilankėte Anglijoje, rekomenduoju didžiųjų švenčių laukimą pagardinti šiuo anglišku Kalėdų kepiniu. Tai puikus, gardus, žiemiškas saldumynas.
Kalėdiniai angliški pyragėliai su džiovintais vaisiais
Įdarui reikės:
Tešlai reikės:
Papuošti:
Gaminimas
Pirmiausia pasigaminame įdarą, nes jam teks bent parą, o geriau – kelias dienas pastovėti ir prisigerti aromatų. Stambiausius džiovintus vaisius susmulkiname kubeliais, suberiame į dubenį kartu su cukatomis, apelsinų žievelėmis ir prieskoniais. Supilame brendį ir gerai išmaišome. Paliekame pastovėti bent parą, kelis kartus pamaišome.
Prieš gamindami pyragėlius, nulupame obuolius ir supjaustome kubeliais. Į puodą dedame sviestą, jam ištirpus suberiame obuolius, cukrų ir šiek tiek patroškiname.
Į suminkštėjusių obuolių masę suberiame džiovintų vaisių mišinį ir paverdame dar apie 10 minučių, kol viskas pradės „smukti“ ir virsti vientisa mase, bet dar bus matyti atskiri vaisių gabalėliai. (Šį įdarą galima sudėti į stiklainį, o pyragėlius gaminti kad ir po savaitės.)
Užminkome tešlą. Miltus suberiame į dubenį, ten pat burokine tarka įtarkuojame labai šalto sviesto, vis padažydami jį į miltus. Tada pirštais susmulkiname didesnius sviesto gabaliukus, pertrindami juos su miltais; masė turi būti panaši į rupius trupinius. Šį darbą galite patikėti ir maisto smulkintuvui.
Į miltus su sviestu suberiame migdolų miltus, cukrų (ar cukraus pudrą), įtarkuojame vieno apelsino ir vienos citrinos žieveles. Išmaišome.
Įmušame du trynius ir įpilame vieną šaukštą šalto vandens. Pabandome viską suminkyti į vieną tešlos gumulą. Jei drėgmės per mažai, įpilame dar šlakelį šalto vandens. Tešlą suformuojame į kamuolį, suvyniojame į maistinę plėvelę ir kišame į šaldytuvą bent pusvalandžiui ar valandai sutvirtėti.
Iš šaldytuve sutvirtėjusios tešlos ant miltuoto paviršiaus iškočiojame maždaug 3 mm storio lakštą. Pagal turimų keksiukų formelių skersmenį stikline ar puodeliu išspaudžiame apskritimus ir įklojame juos į formeles (nei „sijonėlių“, nei papildomų riebalų neprireiks, nes tešloje daug sviesto, todėl pyragėliai neprikibs).
Į kiekvieno apskritimo vidurį įdedame vaisių įdaro taip, kad virš sienelių susidarytų vos matomas kauburėlis.
Gardiname pagal skonį: apibarstome migdolų riekelėmis ar iš tešlos likučių sausainių formele išspaudžiame žvaigždutes ir uždedame ant viršaus, arba labai šaltą sviestą sutarkuojame į miltus, įmaišome maltų riešutų ir cukraus, viską sumaišome ir riešutiniais trupiniais apibarstome kiekvieną pyragėlį.
Kepame 15 minučių iki 200 °C įkaitintoje orkaitėje. Pyragėliai skanūs ir šalti, ir šilti. Patiekdami galite apibarstyti cukraus pudra, jei norite sukurti sniego imitaciją.
Pyragėliams reikės trapios sviestinės tešlos ir daug džiovintų vaisių. Juos reikėtų pasiruošti iš anksto, geriausia – prieš kelias dienas, kad spėtų prisigerti nuostabaus prieskonių aromato ir alkoholio.
Sviestinė tešla, paruošta su maltais migdolais, bus trapesnė, bet jei jų neturite, vietoj migdolų tiesiog įberkite miltų.
Džiovintus vaisius ar uogas galite rinktis kokius tik norite, o kepinių viršūnėles papuoškite migdolų riekelėmis ar riešutiniais trupiniais arba iš tos pačios tešlos padarytomis žvaigždelėmis.
Kepti patogu skardoje, skirtoje nedideliems keksiukams. Jei tokios neturite, tiks ir įprasto dydžio keksiukų forma, tik pyragėliai bus didesni. Beje, pagamintus ir neiškeptus pyragėlius galite užšaldyti, o kai norėsite jų paskanauti, tereiks įkišti į orkaitę.
Iš tų pačių sudedamųjų dalių galite iškepti ir trupininį pyragą, tik juo britų nevaišinkite, nes jis nebus toks pat, nors skonis tikrai šventiškas. Iškočiokite didelį tešlos lakštą, įklokite į kepimo skardą, pirštais suformuokite sieneles, tada ant jo dėkite įdarą ir apibarstykite migdolų riekelėmis arba trupiniais – štai ir džiovintų vaisių pyragas.