Kartais klasika yra geriausias pasirinkimas. Ji nenuvils, pamalonins, galbūt pavyks nustebinti svečius paruošus pasaulyje žinomą patiekalą. Todėl galvodama apie ką nors išskirtinai gardaus ir saldaus, prisiminiau savo geros pažįstamos Rūtos Marijampolėje įsikūrusiame restorane kepamą nuostabiai skanią ir visų mūsų mėgstamą tartaletę. Paskaninta kriaušėmis ir figomis, patiekiama su vaniliniais ledais ant viršaus, ji nepalieka abejingų. Tešlos trapumą lemia migdolų miltai ir kokybiškas margarinas.
Jei trapią tešlą gaminsite su margarinu, pastebėsite, kad kepinys bus trapesnis nei keptas su sviestu ir ilgiau išliks šviežias. Margarinas yra plastiškesnis, jį lengviau įminkysite, tad ir tešla bus lengviau minkoma ir formuojama. Be to, tokia tešla kepdama gražiai išsisluoksniuoja.
Dabar trumpa paskaitėlė, kaip išsirinkti kokybišką margariną
1. Geras kepinių margarinas privalo būti 80 proc. riebumo – toks tinkamiausias kepiniams.
2.Perkant margariną, etiketėje svarbu paskaityti, ar jame nėra hidrintų augalinių aliejų ir riebalų. Jei sudėtyje nenurodyti iš dalies hidrinti aliejai, vadinasi, nebus ir transriebalų, kurių reikėtų vengti.
3. Pagrindinė margarino sudedamoji dalis yra aliejai, tad būtinai patikrinkite, iš kur jie atkeliauja pasirinktam margarinui gaminti. Jei ant pakuotės rasite RSPO sertifikatą, galite būti ramūs, kad palmių aliejus atkeliauja iš ūkininkų ir augintojų, tausojančių gamtos ir žemės išteklius, atsakingai vykdančių žemės ūkio veiklą, nes jiems už tai kompensuojama – tuo rūpinasi RSPO organizacija.
4. Rinkdamiesi kepiniams tinkamiausią margariną, atkreipkite dėmesį į sočiųjų riebalų kiekį, nurodytą ant pakuotės. Jei jis sudaro 30–40 g/100 g, margarinas bus minkštesnis, geresnės struktūros, o kepinys – sodresnis.
Pastudijavome etiketes ir išsirinkome margariną „Vilnius“ kepiniams. Šio margarino ir jo brolio – margarino „Vilnius“ kepiniams su sviestu – sudėtyje nėra hidrintų riebalų, transriebalų, aliejai sertfikuoti RSPO organizacijos, o 80 proc. riebumas ir tinkamas sočiųjų riebalų kiekis rodo, kad jis puikiai tiks trapios tešlos kepiniams.
Tartaletė su kriaušėmis ir figomis
Ingredientai
Įdarui:
Gaminimas
Pirmiausia pagaminsime tešlą. Patogiame dubenyje sumaišome miltus, druską ir cukrų. Į sausąjį mišinį tarka įtarkuojame gerai atšaldytą margariną „Vilnius“ – kuo šaltesnis, tuo geriau. Stengiamės margarino gabalėlius pirštais sutrinti iki smėlio konsistencijos. Į gautąją masę po šaukštą pilame vandenį, o kai tešla pradeda lipti į gumulą, ją dedame ant stalo ir dar šiek tiek paminkę suformuojame gražų rutulį. Apsukame maistine plėvele ir įdedame pusvalandžiui į šaldytuvą.
Po pusvalandžio pasiruošiame 26 cm tartaletės formą karpytais krašteliais. Jeigu tokios neturite, tiks ir paprasta, atsegama torto forma.
Darbuosimės, kaip tai daro tikri prancūzai, – ne kočėlu, o rankomis, nes tešla su margarinu yra plastiškesnė nei su sviestu. Imame tešlos gabalėlius, lipiname ant formos kraštų ir dugno, kol išklosime visą paviršių. Tai puikiai gali daryti ir vaikai. Paruoštą formą subadome šakute, užklojame kepimo popieriumi ir užberiame žirniais, lęšiais, pupelėmis ar kitomis kruopomis. Pagrindą kepame apie 15 minučių iki 180 °C įkaitintoje orkaitėje, kol tešla vos paruduos.
Kol kepa pagrindas, paruošiame įdarą. Puode ištirpiname margariną „Vilnius“ kepiniams ir sumaišome su cukrumi. Į mišinį supilame išplaktus kiaušinius, suberiame migdolų miltus ir viską šluotele išsukame iki balkšvos masės. Įberiame žiupsnelį druskos, tarkuotą apelsino žievelę ir dar kartą išmaišome.
Ant pravėsusio tartaletės pagrindo supilame paruoštą įdarą, išdėliojame nuluptą ir gabalėliais supjaustytą kriaušę. Stengiamės dėlioti ratu, kad kepinys dailiai atrodytų. Kriaušę galite keisti figomis ar mėgstamomis šaldytomis uogomis.
Taip paruoštą tartaletę šauname į iki 170 °C įkaitintą orkaitę ir kepame apie 20 minučių, kol įdaras pakils ir gražiai paruduos.