Laurina pasakojo, kad Jungtines Amerikos Valstijas beigeliai pasiekė drauge su žydų imigrantais. Netrukus šie kepiniai išpopuliarėjo taip, kad tapo Niujorko žydų maisto ikona. Šiandien Amerikoje populiaru beigelio minkštimą iškrapštyti ir į traškią plutelę pridėti įvairiausių skanumynų. Tradicinis įdaras – kreminis sūris ir gabalėlis sūdytos lašišos.
Geras beigelis turi būti traškus iš išorės ir lengvai kramtomas iš vidaus. Iškart perspėju, kad užtruksime, bet jei pavyks, bus labai labai gerai.
Laurina pasakoja: „Reikės chronometro (nejuokauju), virtuvinių svarstyklių (kai jas naudoji, nereikia svertis kiekvieną kartą torto atsikandus), didelio puodo su verdančiu vandeniu, nes beigelius virsime prieš pašaudami į orkaitę.
Aš naudoju matavimo šaukštelius visiems biriems produktams ir 200 ml stiklinę miltams ir vandeniui.
Tešla labai sunkios tekstūros, todėl ją minkau plakikliu su kabliu. Nedidinkite proporcijų, nes naminį prietaisą tikrai sudeginsite.“
Tradiciniai žydiški beigeliai
Reikės:
Gaminimas
Į pusę stiklinės šilto vandens suberiame cukrų ir ant viršaus užbarstome mielas. Leidžiame joms pastovėti 10 min., kad suaktyvėtų.
Persijoję miltus sumaišome su druska ir, padarę šulinį, į jo vidų pilame suputojusias mieles su visu cukrumi. Pradedame plakikliu maišyti, vis įpildami vandens, kai jau reikia. Maišyti teks apie 15 minučių, nes svarbu, kad susidarytų kuo daugiau glitimo gijų.
Tešla išeina labai elastinga. Jos paviršių lengvai patepame aliejumi, kad nedžiūtų, ir apklojame sausu virtuviniu rankšluosčiu. Paliekame šiltai kilti 1,5 valandos. Kiekis turi padvigubėti. Tada išleidžiame iš tešlos orą ir po 10 minučių pradedame formuoti beigelius.
Man išeina 12, kiekvieną pasveriu, nes tikiu, kad ne dydis laimė ir kad valgai skaičiais: 10 koldūnų, gabaliukas torto, 2 kotletai ir 3 bulvės, 2 balandėliai, lėkštė sriubos… Jūs mane supratote. Jei norite, darykite 10, vis tiek savaitei neprisigaminsite: jie skaniausi tą pačią dieną. Skrudintuvas gali išgelbėti kitą dieną, bet ne vėliau.
Iš padalintų tešlos gabaliukų, vis užklodami į vidų, suformuojame kamuoliukus ir juos ant stalviršio (jokiu būdu ne miltuoto) spausdami delnu suvoliojame į rutuliukus.
Darome skylutę: miltuojame pirštą, kišame jį į kamuoliukų vidurį, tada kišame antrą ir išsukame iš vidaus. Išeina ratas (suk suk ratelį, suk į vieną pusę), jį padedame ant labai gerai aliejumi patepto paviršiaus ir, suformavę visus, apklojame šiltame vandenyje sušlapintu virtuviniu rankšluosčiu.
Paliekame ilsėtis 15 minučių, per tą laiką užverdame 1 arba 2 puodus vandens.
Dabar reikės chronometro. Atsargiai, kad nesugadintume formos, kiekvieną beigelį dedame į verdantį vandenį – daugiau trijų į puodą netilps, jiems reikia vietos pūstis ir augti. Sumažiname kaitrą, vanduo neturi kunkuliuoti, nes stipriai sugarbanos ir suglamžys mūsų beigelius. Verdame kiekvieną pusę 2 minutes. Apverčiame ir verdame dar 2 minutes.
Kiaurasamčiu išsemiame į kepimo popieriumi išklotą skardą, dėliojame tarp jų palikdami tarpus. Kol jie dar karšti, pabarstome pasirinktais pabarstukais. Jie puikiai lips ir nereikės kiaušinio – bus veganiški.
Kepsime 220 ℃ orkaitėje apie 20 minučių – jie turi gražiai parusti. Sėkmė, kai pjaunant girdėti, kaip traška. Tik pirmiausia leiskime atvėsti ant grotelių.
„Beatos virtuvės“ beigelių pasiūlymai:
Laurina pasakoja, kad jos mėgstamiausi – su silpnai sūdyta lašiša ir kreminiu sūriu arba humusu. Tinkamas ir skanus variantas su sūriu ir citrina, plonai pjaustytais keptais burokėliais ir karamelizuotais svogūnais.
Norite mėsos, prašom: tepkite humuso, dėkite kietai virto kiaušinio ir gerą riekę pastrami – marinuotos, šiek tiek parūkytos ir žemoje temperatūroje ruoštos jautienos krūtininės. B’teavon, kaip sako žydai, – skanaus!
Laba diena miela Beata, ar galima naudoti šlapias mieles. Jei taip, kiek gramų?
Sveiki, o kiek jie laikosi? Yra mielių, kaip ir visi mieliniai kepiniai?