NAMINIS CHAČAPURIS…. !!! Kepkite ir būsite laimingi. Man ypač patinka, kad įdaras gali būti visoks – ir su mėsa, ir su sūriu, ir su žalumynais. Kartvelai gamina mielinės tešlos chačapurius ir bemielės. Šįkart būtent tokia – sviestinė ir koookia minštutė!!! Kaip koks debesėlis, pirmą kartą tokią liečiau – fantastika ir meditacija. Kaip pasigaminti nuostabius, skaniausius chačapurius, mano laidoje parodė Kristina Baranauskaitė, Gruzijos meno ir skonio namų Kaune įkūrėja. O receptą Kristina paveldėjo iš mamos.
Tradicinis chačapuris
Reikės:
Gaminimas
Erdviame dubenyje sumaišome 1 stilinę riebios grietinės ir pusę stiklinės rūgpienio. Ten pat mušame vieną kiaušinį, 50 g tirpinto sviesto ir po mažą žiupsnelį druskos bei cukraus, viską gerai išmaišome. Palengva, vis maišydami beriame miltus. Šiame etape prireiks apie 250-300 g miltų, dubenyje tešla turi būti vos vos sukibusi, dar labai minkšta ir trapi.
Gaminame įdarą. Viename dubenyje šakute sutriname 200 g brinzos ir 50 g lydyto sviesto, o kitame – 200 g brinzos, 50 g lydyto sviesto ir didelę saują smulkintų žalumynų.
Gausiai pamiltuojame stalviršį, ant jo išverčiame tešlą, o jos viršų taip pat gausiai pamiltuojame. Labai švelniai rankomis tešlą lankstome, kad paviršius taptų vos glotnesnis, bet jokiu būdu stipriai neminkome. Gautą tešlą padaliname į 4 dalis, kiekvieną tešlos gabalėlį dar truputį palankstome ant miltuoto paviršiaus ir iš jų suformuojame minkštus kamuolėlius. Kiekvieną jų labai lengvai pakočiojame jokiu būdu nespausdami – kočėlo svorio čia turi pakakti, kad suformuotume apie 1 cm storio blynelius.
Nedideliame indelyje sumaišome 1 šaukštą miltų su 1 šaukšteliu sodos. Gautą miltų mišinį mintyse padalijame į keturias dalis – vienas ketvirtis vienam chačiapuriui. Ant iškočioto blynelio beriame žiupsnį miltų ir sodos mišinio, ranka paskirstome, jį lenkiame dukart perpus, kad gautume trikampėlį ir jį darkart iškočiojame iki 1 cm storio. Ant šio vėl beriame žiupsnelį miltų mišinio ir vėl užlankstome ir pakočiojame. Visa tai pakartojame darkart – iš viso per tris kartus sunaudojame vieną ketvitį miltų mišinio. Galiausiai to tešlos „blynelio” kraštus surenkame ir užspaudžiame, kad suformuotume vieną apvalų kamuoliuką. Jį dosniai pamiltuojame, pridengiame maistine plėvele, kad neišdžiūtų, ir perkeliame į šaldytuvą atvėsti bent 15 minučių, bet galime laikyti ir iki 24 valandų. Tą patį padarome su visa likusia tešla.
Formuojame chačapurius. Imame po vieną tešlos kamuoliuką iš šaldytuvo ir pamiltavę švelniai kočiojame, kol suformuosime apie 1 cm storio apvalų blynelį. Į jo vidurį krauname pusę įdaro su žolelėmis arba be jų, suformuojame nedidelį kauburėlį. Likusius išlindusius tešlos kraštus surenkame į vieną vis pamiltuodami ir gerai užspausdami, kad gautume kažką panašaus į pinigų maišelį ar chinkalį. Telšlos perteklių viršuje nugnybiame pirštais. Galiausiai, pamiltuojame įdarytą tešlos burbuliuką ir darkart lengvai iškočiojame, paskirstome sūrio įdarą. Šakute viduryje lengvai praduriame tešlą, kad per skylutę galėtų išeiti perteklinė drėgmė.
Pagaliau kepame! Chačapurį galima kepti tiek keptuvėje ant sviesto, tiek ir orkaitėje ar net senovinėje krosnyje. Jei naudosimės orkaite, tai nustatome režimą su vėjeliu, kaitrą 180 laipsnių, kepame apie 10 minučių. Iškepusius ir dar karštus chačapurius gausiai ištepame sviestu.
Na, o jei iš aprašymo visai neaišku, nei kaip čia kočioti, nei kaip lankstyti – viską labai tiksliai papasakojo ir parodė mano laidos viešnia Kristina iš Gruzijos meno ir skonio namų. Šios laidos įrašą galite rasti LRT mediatekoje.
Jau kepiau… tobula!!!
Šiandien bandžiau, tiesiog nerealus receptas, ačiū 🙂