Teko teko, visiems teko, bulvinių blynų ragauti, gal net vakar. Aš apie savo bulvinių blynų patirtį norėčiau papasakoti. Daugiausiai jų valgiau vasarą atostogaudama Nidoje. Tikrai. Bulviniai blynai ir vasarą traukia. Jie visada traukia, ypač, jei tai ne kasdienis dalykas. Žinau, kad nuo bulvinių blynų esame nutolę dėl vienokių ar kitokių priežasčių. Blynus pakeitė spagečiai su puttanesca (toks padažas) ar burokėlių salotos su ožkos sūriu. Bet neapgausi prigimties ir genų atminties. Paragauji bulvinio blyno ir iš karto gyvenimas kitokiomis spalvomis nusidažo. Bulvės yra komfortas, bulviniai blynai yra jaukuva. Aš juos valgau retai, nes mano šeimoje taip jau atsitiko, kad aš viena esu grynakraujė lietuvė ir todėl tų bulvinų blynų kepimo tradicijų nepuoselėju.

Beatos virtuve - angliski karoliai

Nors va, palyginimui galiu pasakyti, kad mano vyras – grynakraujis anglas – turi kitą tokį firminį patiekalą, kuris yra beveik bulvinis blynas! Tai vadinamasis hash brown – tiesiog didžiulis bulvinis blynas, kepamas per visą keptuvę… Dar kitose virtuvėse vadinamas rosti, o iš viso plačiausiai bulvinis blynas pasaulyje žinomas kaip latke, kuri kepama aliejuje per Chanuką. Tai ar mes iš žydų, ar jie iš mūsų? Kaip ten bebūtų, mano bičiuliai žydai Londone gruodį darydavo šventinį latkių vakarėlį: vienas stovi ir kepa kepa kepa. Vienas tik skirtumėlis galbūt būtų toks – mums patinka, kad būtų dar bulvinio minkštumo ir mėsos viduje, o jiems, – kad būtų kuo plokštesnis, ir kuo labiau į bulvinį traškutį panašus. Bet faktas – bulvinis blynas yra super! Juos, beje, galima praskiesti ir kitomis daržovėmis. Rekomenduoju smulkiai tarkuotas morkas, cukinijas ir saldžias bulves.

Beatos virtuve - bulviniai blynai

O dabar apie blynus Nidoje ir Vilniuje. Žinau tik dvi vietas. Nidoje – „Senoji sodyba” – ne visada staliuką gali gauti, bet blynai labai geri: tokie stori, balti ir gražiai apskrudę. Klausiau šeimininkės, kaip juos kepa? Sakė, paprastai… Jokių paslapčių. Vilniuje bulvinius blynus esu valgiusi „Stiklių” aludėje. Tai va, tik ten ir galiu rekomenduoti nueiti, jei patys tingėsite kepti. O šiaip tai, pati neseniai turėjau progą daug bulvinių blynų prikepti, tai patarimai būtų tokie: bulvių pritarkuoti nedaug, tai yra, jei kepate keturiems, tai gerai, bet jei keturiolikai – tai sutarkuokite palaipsniui. Be to, šiuolaikinės bulvės gana vandeningos, tai būtinai nusunkite skysčio  perteklių… Ir kitas svarbus dalykas, – nedėkite druskos per anksti. Nes druska išstumia vandenį. Kiaušiniai! Jie svarbūs blynų purumui ir gardumui, todėl jų reikia negailėti ir gerai išplakti, bet „gerai”, tai kaip pyragui beveik. Tada blynai džiugins purumu ir minkštumu. Tokios tad paslaptys, dabar dėl skanumų: tai džiovintos daržovės tinka puikiai: štai, pavyzdžiui, pagavau džiovintų porų ir petražolių, ir morkų, arba ekologiško sultinio, be jokių ten priedų nelaimingų… Truputėlį bac! Bet šiaip, ir sutarkuoto svogūno puikiai užteks ir skoniui, ir spalvai. Na ir, žinoma, aliejus – jo reikia ir tokio, kuris gerai skrudina, taip kad tiks rapsų puikiai. Aliejų dažnai keiskite: vienas kepimas ir, jei prisvyla, tai keiskite ir išvalykite keptuvę. Jei norite dar sutvirtinti blynus, dėkite manų kruopų, bet ne miltų.

Tai siūlau nieko nebelaukti, ir paskaityti skaniausių bulvinių blynų receptą, o tada – iškart į virtuvę, tikiu, ir be raginimų norėsis.

 

Komentarai
  1. Kepiau pagal Beatos recepta. Pavyko ir gavosi skanus. As vietoj manu koses imaisiau cousous, kurio turejau uzsilikus nuo praeitos dienos.

    Aciu uz recepta ir patarimus.

Rašyti komentarą